İntihal (Alıntı) Oranı Tespit Düşürme

İntihal Nedir?

İntihal kelime olarak kısaca alıntı, aşırma, kopya gibi kelimelerle açıklanabilir. Tez yazım, proje hazırlama gibi konularda üniversiteler kaynak gösterilerek belirli oranlarda intihal durumunu kabul edilebilir bulmaktadır, fakat intihal oranı, alıntı düzeyi yüksek olmalıdır. Bu tür durumlarda makale, tez çalışmanız kopya içerik ve kabul edilemez bulunmaktadır. Bu oranın kabul edilebilir seviyeden daha yüksek olduğu çalışmalar için intihal oranı düşürme çalışması yapılabilir. Bu çalışmalar öncelikli olarak oran tespiti yapılıp sonrasında kopya içeriklerin çalışmalardan çıkarılıp yerine özgün, başka çalışmalarda bulunmayan içeriklerin konulması ile yapılmaktadır. Tezist Danışmanlık sizlere intihal düşürme çalışmaları için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Geçmiş dönemlerde üniversitelerde tez danışmanlığı yapan akademisyenler kendilerine sunulan tez, proje ve makale gibi çalışmalardaki intihal, alıntı tespitini tamamen kendi bilgileri, birikimleri doğrultusunda yapmaktaydılar. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte artık intihal oranı tespiti bilgisayar programları sayesinde çok daha hızlı, kesin ve net olarak yapılabilmektedir. Teslim etmiş olduğunuz çalışmanızı danışmanlar bu programa yükleyerek anında intihal oranı tespiti yapabilmektedirler. Günümüzde tüm üniversitelerde bu konuda başarısını kanıtlamış, kendini kabul ettirmiş bazı intihal programları bulunmaktadır. Bu programlardan en çok  kullanılanları ; Turnitin, iThenticate, URKUND, Viper, Plagium, Plagiarisma, WCopyFind” olarak sıralanabilir. Kabul edilen orandan fazla alıntı bulunan çalışmalar kopya içerik olarak belirlenir ve onay verilmez. Bu yüzden tez yazma aşamasında  en fazla dikkat etmeniz gereken konu bu oran olmalıdır. Başkalarının çalışmalarını olduğu gibi projenize ekleyerek kendi çalışmanız gibi gösteremezsiniz. Etik olarak da kural olarak da bunu yapmamanız gerekmektedir. Bu yüzden hazırladığınız çalışmalar kaynak gösterilerek tezinize eklediğiniz küçük kısımlar harici tamamen özgün, kendi cümleleriniz ile yazılmalıdır.

İntihal Oranı Düşürme

İntihal Çeşitleri

Günümüzde öğrenciler tarafından en çok yapılan hataları ve intihal çeşitlerini başlıklar halinde sıralamak gerekirse;

  • Kaynak Gösterilerek Yapılan İntihal
  • Kaynak Gösterilerek İntihal Yapılması

Her iki şekilde de Kaynak göstererek yada Kaynak göstermeden de başkalarının çalışmalarından belirli bölümleri direk olarak kopyalayıp çalışmanıza kendi çalışmanız gibi eklememelisiniz.

İntihal Oranı Düşürme

  1. Tezinizde bulunan intihal oranı düşürme ya da hiç intihale düşme riski yaratmamak için sürekli olarak tez danışmanınız ile dialog halinde bulunmalısınız, sizi yönlendirmesini istemelisiniz.
  2. Bağlı bulunduğunuz üniversitenin Tez Yazım Kılavuzu detaylı incelenmeli ve hangi durumlarda kaynak gösterilerek alıntı yapılabildiğine hakim olmalısınız.
  3. En önemli kısım ise çalışmanız özgünlük durumudur. Yararlandığınız eserlerden kaynak ve sayfa numaralarına kadar detaylı notlar almanız önemlidir. Tez yazma konusunda altın kural kendi fikirlerinizi kendi cümleleriniz ile yansıtmanız olacaktır.

TEZist Tez Danışmanlık Hizmetleri olarak sizlere üzerinde çalıştığınız tüm lisans tezi, yüksek lisans tezi, proje makale çalışmalarınız için intihal oranı düşürme konusunda destek ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Detaylı bilgi için bu linkteki BAŞVURU FORMU ‘nu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

İntihal Oranı Tespit Düşürme